قدرت سیگنال Wi-Fi: سیگنال خوب یا بد چگونه اندازه گیری می شود؟

آذر 2, 1396 | | آموزش، وایرلس |

در تصویر زیر مروری سریع بر مقدار سیگنال مورد نیاز برای فعالیت های مختلف آنلاین کرده ایم. ممکن است برای همه ما گاها این سوال پیش آمده باشد که  چگونه قدرت سیگنال Wi-Fi را بسنجیم و چه عددی نمایانگر مقدار سیگنال خوب و چه عددی نمایانگر سیگنال بد است.

قدرت سیگنال بی سیم با dBm (دسیبل میلیوات) اندازه گیری می شود و تا حدودی گیج کننده است و فقط با مقادیر منفی بیان می شوند. به جدول زیر دقت کنید.

قدرت سیگنالکیفیت مورد انتظارمورد نیاز برای:
-30 dBmبیشترین مقدار سیگنال قابل دستیابی. این مقدار به این معناست که شما در کنار اکسس پوینت خود ایستاده اید.
-50 dBmهر مقداری کمتر از این مقدار را می توانید به معنای داشتن قدرت سیگنال عالی در نظر بگیرید.
-60 dBmقدرت سیگنال خوب و قابل اعتماد.
-67 dBmقدرت سیگنال قابل اعتماد.حداقل قدرت سیگنال مورد نیاز برای هر فعالیت آنلاین بسته به پایداری سیگنال. مثلا استفاده هایی شبیه تماس صوتی بر بستر Wi-Fi یا تماشای ویدیوهای غیر HD.
-70 dBmقدرت سیگنال قوی نیست.مرور اینترنت در حد کم و ارسال و دریافت ایمیل های دارای حجم کم.
-80 dBmقدرت سیگنال غیر قابل اعتماد. این مقدار برای اکثر فعالیت های آنلاین کافی نخواهد بود.اتصال به یک شبکه.
-90 dBmحتی شانس متصل شدن هم در این سطح خیلی کم است.

چگونه قدرت سیگنال دریافتی خود را اندازه گیری کنیم:

شما می توانید از یک نرم افزار پایش Wi-Fi برای اندازه گیری قدرت سیگنال دریافت شده در یک مکان و زمان خاص استفاده کنید. عددی که به دنبال آن هستید RSSI نامیده میشود و نشانگر قدرت سیگنال دریافتی است.

در صورتی که در رایانه خود از سیستم عامل Mac OS X استفاده میکنید می توانید RSSI را به روش زیر بدون نصب برنامه های اضافی دریافت کنید:

  1. با کلیک بر روی نماد Wi-Fi در منوی وضعیت خود، کلید Alt را فشار داده و نگه دارید.
  2. اطلاعات مورد نیاز از جمله RSSI برای SSID مورد نظر که در لیست شبکه های موجود نمایش داده میشود را پیدا کنید.

اگر آنچه شما در واقع سعی در انجام آن دارید، سنجش قدرت سیگنال برای کل فضای یک شرکت، خانه یا آپارتمان است، توصیه ما استفاده از نرم افزارهای مختص این کار است که اصلاحا heatmapping نامیده میشود است. این ابزار به شما کمک می کند پوشش بی سیم را در قسمت های مختلف محل مورد نظر بسنجید و از ان نقشه ای تهیه کنید تا محل هایی که کیفیت کافی نیست در صورت لزوم با یک اکسس پوینت اضافه پوشش داده شود و یا محل اکسس پوینت فعلی جابجا شود.

اگر سیگنال دریافتی شما ضعیف است از شر موانع خلاص شوید.

اگر قدرت سیگنال دریافتی را در یک نقطه خاص اندازه گیری کرده و آن را خیلی ضعیف بدانید، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید و برخی کارها که نباید انجام دهید.

اول از همه: سعی نکنید قدرت سیگنال فرستاده شده از اکسس پوینت خود را با تغییرات حساب نشده تنظیمات، جایگزینی آنتن، ساخت تقویت کننده آنتن و یا چیزی شبیه به این ها افزایش دهید،. ممکن است با انجام چنین اعمالی پوشش خود را کمتر کنید، بر کیفیت سیگنال اکسس پوینت های همسایه تاثیر منفی بگذارید یا حتی ممکن است انجام چنین کارهایی غیر قانونی باشد.

عوامل زیادی میتواند بر قدرت سیگنال دریافتی شما تأثیر گذارد، اما چند مورد مهم که می توانید برای افزایش پوشش بی سیم خود بدون اضافه کردن یا جایگزینی تجهیزات انجام دهید عبارتند از:

  1. اکسس پوینت را در نقطه ای بالاتر قرار دهید و یا نصب کنید.
  2. خط چشم بین دستگاه های بی سیم و اکسس پوینت را تا حد ممکن خالی کنید.
  3. روتر یا اکسس پوینت خود را در پشت تلویزیون، زیر کمد یا مشابه آن قرار ندهید.
نوشتن یک دیدگاه